16 Şubat 2015 Pazartesi

ÖNCE ERKEK NAMUSLU OLACAK !

Çalışamıyorum...Üzgünüm,öfkeliyim...Öfkeden akan gözyaşlarıma engel olamıyorum...Ağız dolusu küfretmek,sokaklara çıkıp deliler gibi bağırmak istiyorum.
Nasıl bir ülkede nefes almaya çalışıyoruz? Nasıl anneyiz,nasıl babayız?
İnsan mıyız?
Yavrucak gözümün önünden gitmiyor? Katleden şerefsizin yüzü,yüzündeki yavrucağa ait tırnak izleri... Ne kadar korkmuş,ne kadar mücadele etmiş yavrum...
Şu yaşıma kadar gördüğüm-tanıdığım bütün anne-babalar gözümün önünden geçiyor,elimde olmadan...Çocukları ile ilgili en ufak bir eleştiriyi kabul etmeyen, "O öyle görünüyor ,ama aslında ben biliyorum o yapmaz öyle şey-bir defa belki yapmıştır,ama arkadaşı kandırmıştır " ...bir sürü züğürt tesellisi.Onların çocuğu nur nimet,ama geri zekalı olduğundan, kötü davranışları arkadaşının zoruyla yapar hep.Eleştiri kabul etmiyorlar,çocuklarına değer verdikleri için değil; kendi ana-babalıklarındaki eksikler yanlışlar ortaya çıkacak diye savunma mekanizması hareketleniyor .
Sonra da böyle bir olay olduğunda,katile yardım eden babaya sövüp saymalar.Bu anne- babaların çocuğu aynı suçu işlese,onlar ne yapacaktı? Kemikleri kırılana kadar dövüp sürükleyerek polise götürecek miydi, yürekleri o kadar büyük müydü ?Yoksa " Ben polise teslim ederdim" diye mi kandırıyorlar kendilerini acaba?
"Bizim oğlanın kız arkadaşı gelecek " diye karı-koca dışarı çıkıp-evi boşaltan pezevenk ruhlu ana-babalar.
"Bizim oğlan,evlenince değişti.Karısının sözünden çıkmıyor,beni korumak için karısına bir tek laf söylemiyor,bir fiske vurmuyor.Oğlum akşama kadar eşek gibi çalışıyor,gelin desen çok müsrif.Oğluma acımıyor " diye hayıflanan,koca götlü oğlan anaları. Kendi geldikleri yeri unutan,kocasının soyadı ve parasıyla sınıf atladığını zanneden sonradan görme kokoşlar; masum kız çoçuklarına " oğlumun parası için yanaşıyor,alır mıyım ben hiç onu-şimdilik hevesini alsın oğlum " diyen bataklı damın kızı aysel ruhlular....
Ya da "Oğlum delikanlı adamsın,al şu parayı kız arkadaşını al gez eğlen. Aman ha kaptırmayasın kendini,daha evlenmek yok sadece eğlenmene bak.Evlenilecek kız var-eğlenilecek kız var " diyen, gönül kerhanesinin has pezevengi babalar. Evlenilecek kız diye gördüğü ile evlenip; onu evde çocuklarının başına bekçi yapan,maddi ihtiyaçları karşılamakla kocalık yaptığını zanneden,sonra da salyaları akarak bara-caza yalnız gidip ava çıkan kart horozlar...
Metrobüste,sokakta daha memeleri büyümeye yeni başlayan kız çocuklarını, gözleriyle soyup okşayan "çıtır bu yeni nesil ..vay orospu mini etek giymiş, bacakları da amma güzel " iç sesiyle bakan ve bir şekilde sürtünmeye çalışan yavşaklar...
Dul bir kadınla aynı ortamda olduğunda ,kadının erkeksizlikten öldüğünü sanan "ulan bu şimdi sexe nasıl açtır,,karga kanat çırparken bir parça kapar mıyım acaba " fantazisine kapılan erkek doğmuşla; aynı ortamda bulunulduğunda kocası ile o bekar kadını yalnız bırakmamak için tuvalete bile gitmeyen ruh hastası kadın doğmuş zatlar ikiniz de aynı boksunuz.
Erkek çocuklarınıza düğün dernekle "çük kesme" töreni yapıyorsunuz ya,kız çocuğunuz ilk "regl " dönemini yaşarken,bunu babadan-abiden uzak kapalı kapılar arkasında "ped-bez" vererek geçiştirdiniz mi,yoksa kutlama yaptınız mı?
Ben yaptım,bir pasta aldım ve mumla süsleyip "aramıza hoşgeldin Melis Aydoğan, doğanın en büyük mucizesi doğurma yeteneğidir ve sen de artık bu yeteneği kazanmak üzere ilk adımı attın " diyerek,bunun utanılacak birşey olmadığını,kadın olmaktan gurur duyması gerektiğini öğretmeye çalıştım.
Hepiniz,hepimiz suçluyuz toplumdaki bu çöküntüden...
Analar-babalar doğurmakla doğurtmakla ana baba olunmuyor.Hele de maddi ihtiyaçları karşılayıp,evlatlarıyla sohbet edemeyenler siz bir kademe daha suçlusunuz.
Ülkede kadınlara bu kadar zulüm ve kötü davranış varken,bu hal ve hareketleri eleştirmeyip-tam tersine neredeyse destekleyen söylemlere sahip iktidarlara oy verenler; sizin yatacak yeriniz yok.Sırf seçim zamanı dağıtılan küçük altına,kömüre, eşyaya, ya da bir yakınıza iş bulunmasına,bir ihaleyi kapmanıza...vs vs binlerce örnek sayabilirim bunlara kendini ve o çok kıymetli bir oyunu satanlar suçlusunuz. Sakın bana sen avukatsın,tuzun kuru demeyin.Tuzun nemden tuzluktan akmadığı bir evde büyüdüm ilkokul çağıma gelene kadar.Ama ne anam oyunu sattı,ne de ben.
Hazır verilene tamah etmedik,çalıştık çırpındık ve başardık.Siz de çalışın,hazıra tamah etmeyin.
Lütfen,her neye inanıyorsanız onun aşkına,erkek çocuklarınıza "Önce erkek namuslu olacak,bana veya kızkardeşine yapılmasını istemediğin hiçbirşeyi hiçbir kadına yapma" deyin ve beynine kazıyın.
Zira sonradan ameliyatla da olsa KADIN olanı gördüm,ama sonradan ADAM olabilen hiçkimseyi tanımadım. /Canan AKTAŞ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder